Sütçü İmam

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

 • Allah var gam yok.!
 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
  • İleti: 1873
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet:Bay
 • Allah Var Gam Yok.!
  • Profili Görüntüle
  • www.islamvetarih.com


Sütçü İmam

Kahramanmaraş’la özdeşleşmiş isim olan Sütçü İmam, kurtuluş savaşımızın en önemli kahramanlarındandır.

Fransızların Maraş'ı işgalinden kısa bir süre sonra olaylar başladı. Olaylar ilk anlarda küçük grupların
Reklamlar
karşılıklı sataşma ve atışmalarla yer yer meydana geliyordu.

Bu arada asıl adı Ali olan Sütçü İmam, Uzunoluk caddesinin kenarında hem süt satarak geçimini sağlıyor, hem de ücretsiz olarak imamlık yapıyordu.

31 Ekim 1919 Cuma günü sabah olur olmaz, şehirdeki Ermenilerin taşkınlıkları başlamıştı. Ermenilerin taşkınlık ve şımarıklıkları görülmeye başladı. Fransızlardan güç alan Ermeniler, şehre dağılarak önlerine gelen Türklere hakaret ediyorlar, Türk Milletinin örf, adet, gelenek ve görenekleri ile dinine dil uzatıyorlardı. Çeşitli mahallelerde yer yer olaylar patlak vermeye başladı. Fransız askerleri de bu duruma seyirci kalıyorlardı.

Fransız ve Ermeni askerler üçer-dörder kişilik gruplar halinde çarşı-pazar ve mahalleleri dolaşıyorlardı. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk Milletini ve Türk Hükümeti'ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Sataşma, dövme, yaralama gibi taşkınlıklarda yetmiyormuş gibi, sarkıntılık etmeye de başladılar.

Vatan ve milletine bağlı Kahramanmaraşlılar bu olay karşısında sessiz kalmadılar ve Ermenilere karşılık vermeye başladılar. Fransız askerleri, Türklerin cesaret, azim ve kararlılığını henüz tanımıyorlardı. Fransızlar ve Ermenilerin bu taşkın hareketleri, Türklerin azim ve iradelerini artırıyordu. Türkler için artık tahammülü mümkün olmayan bir yere gelinmişti.

Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk hamamından çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri oldu.

Bir grup Fransız Ermeni askeri Uzunoluk Caddesi'nden kışlaya dönüyorlardı. 0 anda Uzunoluk Hamamından yüzleri peçeli iki Türk kadını çıktı. Üç kişi olan Fransız Ermeni askerlerinden birisi, hamamdan çıkan Türk kadınlarına saldırdı ve peçesini yırttı.

"Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez" diyerek kadını taciz etmeye kalktı. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadın bayılıp yere düştü. Diğer kadında imdat istercesine bağırdı. Olayı Kel Hacı'nın kahvesinden gören Türkler dışarı çıkarak, askerlerin üzerine yürüdüler.

Türkler, Ermenilere ihtarda bulunarak yollarına gitmelerini söylediler. Ermeniler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait orada kurşunla yaralandı ve şehit oldu. Gaffar Osman'da yaralandı.

Bu sırada Ali Sütçü İmam, Karadağ tabancasını alarak dükkanından hızla olayın olduğu yere geldi. Silahını Ermeni askerlerinin üzerine boşalttı. İlk kurşunu atan Kahraman Sütçü İmam’ın silahı ile yaralanan Ermeni askeri arkadaşlarının yardımı ile kışlaya götürüldü. Yaralı asker bir gün sonra öldü. 1 Kasım 1919 tarihinde ölen Ermeni için büyük bir cenaze töreni düzenlendi.

Sütçü İmam ise Nalbant Bekir'den aldığı bir atla Bertiz'in Ağabeyli köyünde bulunan Beyazıt oğlu Muharrem Bey'in yanına gitti, Sütçü İmam Ermeni ve Fransızlar tarafından sürekli arandı. Bulunması için de hükümet çok sıkıştırıldı. Bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam bulunamadı.

Sütçü İmam'ın bu unutulmaz kahramanlığından dolayı halk adeta birbirine kenetlenerek kardeş oldu. Birlik ve beraberliğin en güzel örneği bundan sonra da yaşandı. Sütçü İmam olayı, Kahramanmaraş harbinde de yeni bir ışık, yeni bir zafer yolunu açmış oldu.

Fransız askerlerinin ölmesi, Fransızlarla Ermeniler arasındaki sıkı ilişkiyi daha da artırdı. Fransız asayişinin bozulmasına Türk düşmanı Ellik Ermenileri sebep oldu. Çünkü Fransızlar; Türklerin bu kadar vatan ve namusuna sadakatla bağlı olduklarını bilmiyorlardı.

31 Ekim 1919’da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, düşmanın Maraş’tan kovulmasından sonra, harpteki fedakarlıklarına mükafat olarak Belediyeye odacı alınmıştı. Bu vazifesi yanında kaledeki topun idaresi kendisine verilmişti. Abdülmecit Halife olunca 101 pare Tüp atmak için kaleye çıkmış, daha yarısını atamadan iyice ısınan topun, barutunun ateş alması neticesinde yaralanmış; derhal Alman Eytamhanesinde tedavi altına alındıysa da iki gün sonra 25 kasım 1338 (1922) tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Çınarlı Camii Mezarlığına defnedilen Sütçü İmam’ın Ayşe, Duran ve Hacer adında üç kızı ve Mehmet Türkkorur adında bir oğlu vardır.

Henüz Türkiye çapında Kurtuluş Savaşı tam olarak başlamadan, Maraş’ta Fransızlara atılan ilk kurşun hem Sütçü İmam’ın, tarihe ilk kurşunu atan kişi olarak geçmesine ve Maraş’ın da Kahramanlık unvanı ile taltif edilmesine sebep olmuştur.

Kadirşinas Maraşlılar ve yerel idareciler bu kahramanlığı unutmamış daima hatırlanması için Uzunoluk meydanında, ilk kurşunun atıldığı yere, 1936 yılında Belediye Başkanlığı yapan Hasan Sukuti Tükel tarafından bir anıt ve Çeşme yaptırılmıştır.

1977 yılında da Kıbrıs Meydanına Kurtuluş anıtı yaptırılmış ve 1982 yılında da Sıkıyönetim Komutanlığının gayreti ile Çınarlı Camii avlusundaki mezarı türbe şekline getirilmiştir.

Sütçü İmam Adı, Şehirdeki tek Üniversite olan “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi”ne ve birçok ilk ve orta öğretim kurumuna verilmiştir.

Kaynak

bilgetürkhaber.com
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2019, 01:49:24 Gönderen: Admin »
Allah var gam yok.!