Gönderen Konu: Namazın Hayatımızdaki Önemi  (Okunma sayısı 72 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Admin

• Allah var gam yok.!
  • Administrator
  • Hero Member
  • Allah Var Gam Yok.!
    • Profili Görüntüle
    • www.islamvetarih.com
Namazın Hayatımızdaki Önemi
« : 28 Ocak 2020, 18:08:36 »
NAMAZIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Namazın Hayatımızdaki Önemi Nedir.?

YAZAR: CELAL YAĞMUR

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Merhabalar değerli arkadaşlar,kısa bir aradan sonra tekrar birlikteyiz.Yine önem itibari ile çok faideli bir konu ile makalemizi yazmaya başlıyoruz.

Makale hakkında kısaca bahsedecek olursak,biz müslümanlar için NAMAZ ne ifade ediyor,namaz hayatımızın neresinde,öncelik sıralamasında kaçıncıdır bizim için.Namazlarımıza gereken özveriyi gösteriyormuyuz, (vb) konuları işleyeceğiz inşallah...

Hiç lafı uzatmadan hemen benimde hayran olduğum Hz.Ömer'in şu namaza olan titizliği ile alakalı şu kısa olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hz.Ömer bin Hattab (ra), savaşta hançerle yaralanmış, bayılmıştı. Etrafındaki sahabeler üzerine bir örtü örterek korku ve endişeyle bekliyorlardı. Bu sırada uzaktan gelen bir sahabe sordu:Durumu nasıl

Etrafındaki sahabeler endişeyle:

Uzun zamandır baygın, hareketsiz yatıyor.dediler.Sahabe:“Peki onu namaza çağırmayı denediniz mi? Eğer hâlâ hayattaysa, onu sadece bu çağrı uyandırabilir.” dedi.

Bunun üzerine oradakiler:

“Ey mü’minlerin emiri! Namaz vakti geçti!” dediler.

Hz. Ömer hemen uyandı ve Öyle mi.Vallahi namazı terk edenin, İslâmdan nasibi yoktur ! dedi ve yarasından kanlar akarak namazını kılmaya başladı.

Şu imana bakın,şu özveriye bakın O ki mü'minlerin emiri,O ki daha hayattayken cennetle müjdelenen birisi olduğu halde ve geçmiş gelecek bütün günahları affedilmiş olmasına rağmen,namaza gösterdiği saygıya ve öneme bakın.

Burda tabiki ben sizlere ve kendi nefsime Hz.Ömer gibi olmalıyız diyemem,sadece onun gösterdiği titizliğin onda birini göstersek kafidir.Onun gibi zaten hiç bir insanoğlu olamaz şu yaşadığımız zamanda.

Şimdi gelelim kendi namazlarımıza ve nefislerimize.! Acaba bizler namazlarımıza gereken özeni ve saygıyı gösteriyormuyuz.? Bir işimiz namaz vakti ile çakıştığı vakit hangisine öncelik tanıyoruz.? Hele şu işimi bitireyimde namazı sonra kılarım daha vakit var nede olsamı diyoruz.?

Veya namazlarımızı tam manası ile gereken şartları yerine getirerek kılabiliyormuyuz.? Rükuda ve secdede yeteri kadar kalabiliyormuyuz.? Namaz sonu tesbihatlarını eda edebiliyormuyuz.? Güzelce el açıp kibiri,gururu,büyüklüğü bir tarafa bırakıp aciz ve muhtaç bir halde Rabbimize yakarıyormuyuz.?

Evet arkadaşlar yukarıdaki yazdığım unsurları tam manası ile becerebiliyormuyuz.? Yok eğer bizler namazı sadece kılar gibi görünmek için kılıyorsak kusura bakmayalım boşa zahmet etmişizdir.Çünki kıldığımız namazlar veya kılamadığımız namazlar,hesap günü mahşerde bizlerden davacı olacaklardır.Sen eğerki namazı vaktin olduğu halde erteleyip son dakikalara bırakıyorsan,ve sonrada vakit geçti deyip hızlıca saçma sapan haraketlerle eğilip kalkıyorsan o namaz ne kabul görür nede kılınmış sayılır kusura bakmayın.

Çünki namaz Rabbimizin katında en değerli ibadetlerden biridir.Öyle ya" bizlerin ibadeti ve duası olmasa idi Rabbimiz bizleri niçin yaratsınki" Çünki kudsi hadisde Rabbimiz böyle buyurmuştur.Hal ve durum böyle iken bizler nasıl olurda şu namazlarımıza bir türlü gereken önemi ve saygıyı gösteremiyoruz.!

Unutmayınız.! Bizler bir şeye verdiğimiz değer kadar değerliyizdir.Yani bizler namaza nekadar değer verdiysek,Rabbimizin yanındada o kadar değerimiz vardır.Değer veren,değerlidir,vermeyen ise değersizdir Rabbimiz katında,olay budur kısaca.

Peki Rabbimizin katında değer görecek veya kabul olunacak namaz nasıldır.?

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Her hayırlı ve güzel işin başı temiz ve sahih bir niyettir.Öncelikle niyetimize bakmalıyız,ben bu namazı niçin kılıyorum.? Veya neden kılmam gereklidir.? Acaba dünya çıkarları içinmi,veya insanlar namazımdan ötürü bana saygı ve muhabbet duymaları içinmi,eğer bu hasletler yoksa bizde iyi bir niyetle ve başlangıçla başlamış sayılırız namazlarımıza ve diğer hayır işlerine.

Hemen bir empati kurarak başlamak istiyorum.Siz bir işverensiniz,işinizde çalışan insanlar var,kimi işini özveri ile yaparken,kimide yarım yamalak kaytararak veya vaktinde yapmayarak çalışıyor.? Sizin icin bu işçilerden hangisi daha değeli ve kıymetlidir.? Tabiki özveri ve itina ile çalışanlardır değilmi.? İşte Rabbimizin katındada kulluğunu özveri ile edep ve saygı ile eda edenler bir o kadar değerlidir.

NAMAZ NEDİR.?

Namaz,Yaratıcıya teslim olmaktır...
Namaz,Allah'a kulluk yapmaktır...
Namaz,Allah ile kul arasındaki bir görüşme bir konuşma nişanesidir...
Namaz,insanoğlunun acziyetini Rabbine gösteren en değerli fiziki bir ibadettir...
Namaz,Allah ile kul arasındaki bütün perdeleri kaldıran bir ibadettir...

Aslında daha çok şeyler yazabilirim namazın özellikleri hakkında,lakin okuyucuları fazlada uzun yazılar yazıp sıkmak istemiyorum.

Arkadaşlar,namazlarımızın kabul görmesi için ve bizlerinde lezzet alabilmesi için bazı kaidelere riayet etmemiz gerekmektedir...

Şöyleki; Yukarıdada bahsetmiştim,önce temiz ve halis bir niyetle başlamalıyız namazlarımıza.Daha sonra,tekbir alıp namaza durduğumuz vakit okuyacağımız sureleri tane tane sesini sadece kendimiz duyabilecek şekilde okuyacağız,burda hızlı,hızlı okumamaya dikkat edeceğiz.! Çünki bildiğiniz gibi "acele işe şeytan karışır derler" Rükuya gittiğimiz vakit yine aynı şekilde hiç acele etmeden enaz üç defa "subhane-rabbiyel-aziym" diyerek vücudumuz yere paralel olacak şekilde yeteri kadar bekliyoruz...( Kambur bir şekilde rukuda durmayalım )

Rüku'dan doğrulduğumuzda,yine vücudumuz çakı gibi dik ve düz durmalıdır.Secdeye gittiğimiz vakit "ki Allaha en yakın olunan andır" yine enaz üç defa subhane-rabbiyel-âlâ diyerek yeteri kadar kalıyoruz.( secdede iken anlımız ve burnumuz yere değmelidir,önce anlımızı sonra burnumuzu koyarak secdeye başlıyoruz)

Daha sonra tahiyata oturup gereken duaları sakince tane tane okuyup önce sağa sonra sola selam vererek namazı bitiriyoruz...Daha sonra gereken ayetel kürsi gibi ayetleri ve duaları okuduktan sanra,bildiğiniz gibi 33,er defa tesbihatları çekiyoruz ve geldik işin finaline.Burası çok önemli arkadaşlar,şöyleki; abdestini aldın,namazını kıldın,tesbihatlarla Rabbini yücelttin...

Artık tabiri caizse Rabbimiz bizi bekliyor,el açmamızı,ondan istememizi,af dilememizi vs.Ama maalesev çoğu arkadaşlar burayı hep ihmal etmişlerdir,tam finaldeyken kalkıp kaçıyorlar.Be mubarek o kadar emek verdin zaman harcadın,Rabbin seni bekliyor isteğin ve duaların için,sen kalkıp adeta ben birşey istemiyorum der gibi kaçıyorsun,bu doğru değil arkadaşlar,buna dikkat etmeliyiz...

Çünki dua etmek başlı başına bir ibadettir Allah katında,ve Rabbimizin en sevdiği namazla birlikte ikinci eylemdir dua.

Resullullah Efendimiz" Allahtan herzaman isteyin,bıkmadan usanmadan,sürekli ve devamlı isteyiniz buyurmuşlardır.

Bir kudsi hadisde ise Rabbimiz" sizlerin duaları olmasa idi sizleri yaratmazdım buyuruyor.

Şimdi gelin arkadaşlar hepimiz elimizi vijdanımıza koyarak haraket edelim.! Gerçekten namazlarımıza gereken önemi veriyormuyuz acaba.? Ben bazen şahit oluyorum bazı arkadaşlara,namaz vakti geçtiği halde hala namazını kılmamış,arkadaşları ile lak lak ediyor.Tam diğer namaza on onbeş dakika kala gidip hızlı hızlı sadece farzını kılıp ne tesbihat,ne dua çıkıp geliyor.

Oldumu bu şimdi yani.! Senin yanında çalışan bir personel aynı şeyleri senin işinde yapsa razı olurmusun.? Kabul edermisin.? Etmessin tabiki hatta işten dahi çıkarırsın değilmi.???

Ama sen namazlarını aksatıp hatta hiç kılmadığın için Rabbimiz seni cezalandırdımı,bir gözünü gerimi aldı,bir ayağını gerimi aldı,seni dünyadanmı kovdu...

İşte böyle merhamet sahibi bir Rabbimiz varken gelin bizlerde ona olan saygımızı gerektiği gibi eda edelim arkadaşlar.Hayatımızda ne yaparsak yapalım hakkını vermeden yapılan hiç bir işten muaffak olamayız.Bu dünya içinde geçerlidir,ahiret içinde geçerlidir.

Bizler namazlarımıza gösterdiğimiz değer ve saygı kadar Rabbimizin yanında değerliyizdir unutmayalım.Sen namazı ne kadar ciddiye alırsan,Rabbimde seni o kadar ciddiye alır.Dünyaya ve ticarete verdiğimiz değerin onda birini namaza ve ahirete verebiliyormuyuz.? İşte hepimiz bu soruyu vijdanlarımıza soralım lütfen...

Ve burda sözlerimi tamamlamak istiyorum arkadaşlar.Yine farklı bir konuda görüşmek için kalın sağlıcakla,hayırlı akşamlar...

YAZAR: CELAL YAĞMUR
www.islamvetarih.com
Site sahibi ve Yöneticisi

BU KONULARADA BAKABİLİRSİNİZ

KUR'AN VE MEALİ

TEMEL DİNİ BİLGİLER

HZ.MUHAMMED HAYATI

NAMAZ NASIL KILINIR

CELAL YAĞMUR İLE SOHPETLER

PEYGAMBERLER TARİHİ

İSLAMDA CİNSEL HAYAT

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2020, 18:49:20 Gönderen: Admin »