Kafirlere Benzemek

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

 • Allah var gam yok.!
 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
  • İleti: 1873
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet:Bay
 • Allah Var Gam Yok.!
  • Profili Görüntüle
  • www.islamvetarih.com
Kâfirlere BenzemekKâfirlere benzemek, onları  dost edinmenin türlerindendir.

İslam'da asıl olan kâfirlere muhalefet etmektir. Bunun başlıca sebeplerinden biri, dıştaki benzeme ve taklidin içte/kalpte sevgiye ve hayranlığa yol açmasıdır. Bu da yasaklanmıştır. "Kim bir kavme benzerse o da onlardandır."

Kâfirlere  benzemenin  İslam  hukukunda  farklı kısımları ve her kısmın kendine ait

özel hükmü vardır:

1. Haç takmak, onların dinî kıyafetlerini giymek, onların küfrünü simgeleyen ayinlerine iştirak etmek gibi. Onların itikadını simgeleyen ve sahibinin onlara bu inançta iştirak ettiğini gösteren benzeme. Resûlullah  (sav)  Adiyy b. Hatem'in boynunda haç görmüş ve: "Bu putu boynundan at!"demiştir.

2. Onlara özel kıyafetler giymek, onları taklit ederek konuşmak gibi. Onların inanç ve itikadını simgelemeyen, fakat onlarla özdeşleşmiş konularda onlara benzemek de haramdır. Nebi  (sav)  bir sahabinin üzerinde kâfirlere has bir elbise görmüş ve:  "Bu, kâfirlerin elbisesidir, bunu giyme!"buyurmuştur.

3.  Bu iki sınıfın dışında kalan benzeme. İslam, geldiği günden itibaren kâfirlere muhalefeti (özellikle dinin şiarlarında)  teşri kılmıştır. Peygamberimiz  (sav)  Medine'ye geldiğinde Medinelilerin bayram yaptıkları iki günleri vardı. "Şüphesiz  Allah,  sizi  ondan  daha  hayırlı  iki  günle  değiştirmiştir. Bunlar, Kurban ve Ramazan Bayramı'dır."

Yahudilere muhalefet ediniz ve ayakkabılarınız ile namaz kılınız."Müşriklere  muhalefet  ediniz,  sakalları  uzatıp  bıyıkları kısaltınız."Ehl-i Kitap sakallarına kına yakmaz, onlara muhalefet ediniz ve sakallarınıza kına yakınız."Peygamberimizin muhalefeti emrettiği hadisler o kadar çoktur ki,  Medine'deki ehli kitap: "Bu adam bizde olan hiçbir şey bırakmadı, mutlaka ona muhalefet etti."Dediler..

Müşriklere muhalefet etmek her halükârda güzeldir. Özellikle  içten  içe muhalefet  her zaman  imanın  sıhhati için şarttır. Dışarıdan muhalefete gelince bu daha ziyade kuvvetle alakalı bir şeydir. Peygamberimiz  (sav)  bu tür şeylere Mekke'den daha ziyade Medine'de önem vermiştir. Çünkü Mekke zayıflık, Medine ise kuvvet yurdudur. İlim ehlinden bazıları bu noktaya dikkat çekmiştir. Bizim zamanımıza gelince durum çok farklılaşmıştır.

Âlimlerin fetvalarını yanlış anlayan bazıları,  kimsenin  kimseye karışmadığı, şahsi özgürlüklere saygı duyulan yerlerde dahi kâfirlere benzerler ve İslam'ın simasını taşımazlar. Her zaman ve her dönemin kendine göre fıkhı vardır. Müslimlerin maslahatı için  çalışan  ve  özel  durumları  olan  insanlar  dışında  herkesin İslam'ın şiarını üzerinde taşıması gerekir. Ruhsatı kullanacak olan Müslimler da ölçülerini kendileri değil, haram-helal sınırını, ruhsat-azimet ölçüsünü ayırt edebilen ilim ehline danışarak yapmalıdırlar.

Kaynak
Akaid Dersleri Halis Bayuncuk
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2020, 12:21:21 Gönderen: Admin »
Allah var gam yok.!